پ
عرقیات گیاهی

آشنایی با طریقه تهیه عرقیجات گیاهی

مصرف عرقیات گیاهی در بین مردم ایران بسیار رواج دارد و می توان گفت چند نوع از این عرقیات گیاهی در هر خانه ای یافت می شود. اما طرز تهیه عرقیجات گیاهی چگونه است؟ روش کلی تولید عرقیات گیاهی به این شکل است که گیاه را با آب جوشانده و با سرد کردن بخار بدست […]

مصرف عرقیات گیاهی در بین مردم ایران بسیار رواج دارد و می توان گفت چند نوع از این عرقیات گیاهی در هر خانه ای یافت می شود. اما طرز تهیه عرقیجات گیاهی چگونه است؟

روش کلی تولید عرقیات گیاهی به این شکل است که گیاه را با آب جوشانده و با سرد کردن بخار بدست آمده ، افشره ی گياه کشيده می شود و عرق گیاه مورد نظر بدست می آید.

 

عرقیات گیاهی

این کار به ۲ روش سنتی و صنعتی انجام می شود.

روش سنتی هنوز هم در بیشتر مناطق در بین مردم رواج دارد و برای مصرف خود اقدام به تهیه عرقیات گیاهی می کنند.

روش سنتی به این شکل است که دیگ های مسی بزرگ را پر از گیاه مورد نظر که قصد تهیه عرق آن را دارن می کنند و روی آن آب می ریزند و با قرار دادن دیگ بر روی آتش بخاری که از حاصل جوشیدن آب به همراه گیاه است بدست می آید، این بخار بدست آمده را با استفاده از لوله های مخصوص از محیط سردی عبور می دهند که معمولا استخر آب سرد است.

به این ترتیب عمل تقطیر انجام شده و عرق گیاهی تهیه می شود.

 

در روش صنعتی که در شرکت های تولید کننده عرقیجات گیاهی انجام می شود کلیه مراحل در ابعاد بزرگ با تجهیزات مکانیزه انجام می شود.

 

میزان کیفیت و غلظت عرق تهیه شده بستگی به مقدار گیاه یا گل مورد نظر و آبی که درون دیگ میریزند دارد.

 

عرق دو تقطیره

اما عرق دو تقطیره یا دو آتیشه چیست؟

وقتی عمل تقطیر ۲ بار صورت می گیرد حاصل کار عرق دو تقطیره یا دو آتیشه می شود.

به طوری که در مرحله اول به شکلی که گفته شد مراحل انجام شده و عرق گیاهی بدست می آید.

در مرحله دوم مجددا گیاه تازه را در دیگ میریزند و بجای آب عرق بدست آمده از مرحله اول را به آن اضافه می کنند و با این کار محصول بدست آمده عرق دو تقطیره و دو آتیشه است که طبیعتا از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است.

 

دقت کنید که بعضی از عرقیجات گیاهی زود فاسد و خراب می شوند لذا هنگام خرید حتما به تاریخ انقضا و علامت استاندارد روی بسته محصول دقت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید